Pleťové sérum a hydratační krém: Rivalové nebo parťáci?

pletove serum hydratacni krem rozdiily v pouziti

Nedávno jsem po dlouhé době nahlédla do toaletní skříňky své mámy a zjistila, že nemá žádný pleťový krém, zato se v ní tísní hned několik pleťových sér.

Tak jsem jí krém koupila. A její reakce? “Proč mi kupuješ krém, když mám sérum? To je přeci mnohem lepší, ne?”

A tak jsem o tom přemýšlela a dala dohromady následujících pár argumentů.

 

Pleťové sérum a pleťový krém jsou pochopitelně dvě odlišné věci a jen málokterá z nás používá obě. Většina žen a dívek, které znám, používají spíše krémy. Důvodů je několik:

Pleťový krém je

  • levnější, zejména proto, že škála kvality je velice široká. Dovolit si jej tedy může i velmi spořivá žena, byť účinky těch nejlevnějších fungují spíše na bázi placeba než prokazatelných výsledků
  • dostupnější, což souvisí s cenou. Zatímco séra vyrábějí spíše dražší a renomovanější kosmetické značky, obyč krém seženete i ve večerce za rohem
  • hutnější, takže zejména starší ženy mají pocit, že jim lépe pomůže od vrásek
  • tradičnější. Používaly ho naše mámy a jejich mámy a nejspíš už i pramáti Eva

hydratacni krem

Naproti tomu sérum je:

  • dražší a jeho složení tomu odpovídá. Většina pleťových sér obsahuje celou řadu regeneračních rostlinných olejů a jsou velmi koncentrované
  • lehčí, takže pleť nezatěžuje, rychle se vstřebává a nevytváří mastný film
  • nadupané živinami a účinnými látkami, takže pleť velice účinně regeneruje a rozjasňuje
  • výživnější, protože se díky lehčí konzistenci dostává hlouběji do kůže

pletove serum

Když se na tyto dva výčty dívám, musím dát mámě za pravdu. Sérum je skutečně takový malý zázrak v lahvičce, který působí rychle a téměř na počkání.

Na druhou stranu ale sérum samo o sobě pleť dostatečně nechrání. To je naopak výhodou kvalitního pleťového krému, který na pleti zároveň vytváří dlouhotrvající filtr a déle v ní udrží přirozenou vlhkost.

Jak tedy vyřešit tuto věčnou rivalitu séra a krému? Snadno.

Spřátelme je!

To je totiž podstatou jejich magie. Ani samotné sérum ani krém neumí takové zázraky jako oba dohromady. Zejména teď, když se ochladilo a studený vítr nám v jednom kuse ošlehává a vysušuje pokožku, je dobré ji vyživovat sérem a jeho účinky fixovat kvalitním pleťovým krémem, který ji hydratuje a chrání před vlivy prostředí.

Ale vraťme se ještě na chvíli k pleťovým sérům, protože ta jsou u nás přece jen poněkud opomíjena a podceňována. A jelikož se znovu ukázalo, že maminky mají vždycky pravdu, je na čase smeknout před sérem pomyslný klobouček.

Co obsahuje pleťové sérum?

Jak už jsem nastínila, sérum bývá koncentrovanou směsicí aktivních látek, antioxidantů (např. vitamínu E a vitamínu C) a rostlinných olejů. Existují i odlehčená séra na bázi vody, která jsou vhodná pro intenzivní hydrataci, ale na druhou stranu méně účinně regenerují.

Asi nejdůležitější složkou, která rozhodně stojí za zmínku, jsou už jmenované antioxidanty. Ty totiž pleť spolehlivě chrání před znečištěným prostředím, dokáží redukovat pigmentové skvrny a zvýšit produkci kolagenu, který zpomaluje stárnutí pleti a tvorbu vrásek.

V kombinaci s často obsaženým arganovým olejem, který pokožku hloubkově hydratuje a vyhlazuje, a ozdravným lehkým hroznovým olejem, který pomáhá při léčbě akné a jiných kožních onemocnění a mimořádně dobře funguje při redukci jizev, je tedy sérum skutečným elixírem mládí a krásy.

Jak pleťové sérum používat?

Ideální je dodržovat klasickou třífázovou péči o pleť:

1. Vyčistit

2. Tonizovat

3. Hydratovat

Pleťové sérum přitom spadá buďto někam mezi druhý a třetí krok, případně může hydrataci zastat samo, zejména během letních měsíců, kdy pleť nepotřebuje ochranu hutného krému.

Chceme-li však použít obojí, mělo by sérum vždy krému předcházet, protože se díky své jemné struktuře rychleji a snáze vsákne do pokožky, v čemž by mu krém zabránil nepropustnou bariérou.

Konzistence séra je tekutější, ale díky vysoké koncentraci stačí obvykle na celý obličej aplikovat pár kapek.

Z vlastní zkušenosti doporučuji odolat pokušení a zbytečně to s ním nepřehánět. Jediné, čeho tím dosáhnete, totiž bude jeho absolutně neekonomické a neefektivní brzké vyplácání.


Ohodnoť tento článek

0 Comments
Previous Post
benefity ricinoveho oleje pro plet a vlasy
Next Post
domácí pleťové sérum na citlivou pleť video návod