Benefity vitamínu E pro pleť

Benefity vitaminu E na plet

Určitě jste si všimli, že vitamin E je jednou ze základních ingrediencí v mých receptech na domácí kosmetiku. V následujících větách vám prozradím proč je tomu tak.

Vitamín E ve formě oleje je speciální produkt, který obsahuje buď organický nebo syntetický vitamín E. Většinu vitamínů máme k dispozici ve formě kapslí, vitamín E ve formě oleje koupíme v láhvi. Není to 100% vitamín E, byl by totiž příliš lepkavý. Aby měl správnou viskozitu a tím se snadněji nanášel, obsahuje tento olej také další ingredience, jako je např. kokosový olej.

Olej není určený ke konzumaci, nýbrž pouze pro vnější účely. Existuje mnoho společností, které prodávají vitamín E ve formě oleje, je tedy těžké najít ten nejlepší výrobek. Většina z nich si je podobná a vaše volba by měla záviset na tom, co daná společnost použila jako plniva a pojiva, zkrátka to, co je v zakoupeném produktu navíc.

Vitamin E ve formě oleje je naprosto úžasný prostředek k získání zářivé pleti po jaké jste vždy toužili. Použít ale také můžete přírodní olej, který je bohatý na vitamín E, jako je např. olej z pšeničných klíčků.

Jak je vitamín E získáván?

Vitamín E je dostupný v tekuté formě. Je získáván dvěma způsoby. Buď je chemicky vyroben v laboratoři z čistě chemických látek (syntetický) nebo jsou obohacovány zdroje potravy bohaté na vitamín E.

Ve chvíli, kdy je získán, není přímo vložen do lahve a prodáván jako vitamín E. Je totiž příliš mastný, lepkavý a viskózní. A může také nepříjemně zapáchat. Je tedy doplněn o další převážně přírodní přísady, aby se z něj stal použitelný produkt na pokožku.

Přidána může být celá plejáda ingrediencí, jako je sójový, kokosový, olivový nebo mandlový olej.

Mandlovy olej prirodni zdroj vitaminu E

Použití vitamínu E ve formě oleje

Vzhledem k tomu, že vitamín E ve formě oleje obsahuje významné množství vitamínu E, je ideálním přípravkem pro vaši pokožku. Existuje mnoho způsobů použití, díky kterým můžete dosáhnout vynikajících výsledků. Vitamin E (a to i ten syntetický) je obecně bezpečný.

 • Jako noční krém

Vezměte si malé množství vitamínu E ve formě oleje a vklepejte pod oči. Ujistěte se, že jste před použitím odstranili veškerý make-up. Syntetický vitamín E (tokoferyl acetát) v tomto oleji může reagovat s chemikáliemi obsaženými ve vašem make-upu, proto raději používejte k tomuto účelu čistě přírodní produkt. Kůže pod očima zesílí, bude pružnější a pevnější. Také snížíte riziko vzniku hlubokých vrásek a díky tomu, že zabraňuje tvorbě přebytečného melaninu, snižuje také pravděpodobnost tvorby tmavých kruhů pod očima.

 • Přírodní produkt proti stárnutí

Pravidelná aplikace vitamínu E ve formě oleje dodá vaší pleti mladistvější vzhled. Není to právě to, co všichni chceme? Efekt proti stárnutí, který nabízí většina výrobků je pomalý a i když tyto přípravky používáme pravidelně, výsledky jsou viditelné až po měsících, někdy dokonce i po letech. Buďte si jistí, že pravidelnou aplikací vitamínu E ve formě oleje dosáhnete kýženého efektu.

Jak to funguje?

Forma vitamínu E (gama tokotrienol) má do určité míry schopnost zvrátit poškození způsobená UVB zářením. Naše pleť předčasně stárne právě kvůli působení škodlivého slunečního záření a volných radikálů v životním prostředí. Vitamin E redukuje poškození struktury kůže.

 • Nanášejte přímo po koupeli

Vitamín E ve formě oleje je vynikající hydratační prostředek. Obvykle obsahuje kokosový olej, který také skvěle zvlhčuje pokožku. Po koupeli ho aplikujte v tenké vrstvě na celé tělo. V průběhu pár minut se vsákne do kůže a nezanechá pocit mastnoty. Tento jednoduchý denní rituál vám zajistí jemnější a hladkou pokožku. Kdo by nechtěl mít pleť jako miminko? Vitamín E také napomáhá regulovat funkci žláz produkujících kožní maz. Tyto žlázy uvolňují tělu vlastní olej, a tak bude vaše pokožka perfektně hydratovná.

 • Léčí jakýkoliv druh jizev

Spousta lidí již zaznamenala, že vitamín E ve formě oleje přispívá k obnově poraněné tkáně. Hojení tak probíhá mnohem rychleji. Můžete jej použít na jakékoliv jizvy – jizvy pigmentové, koloidní i pooperační, dále na řezné rány nebo odřeniny a také na jizvy po akné, včetně těch hlubokých, ale pouze tehdy, pokud už akné nemáte.

Lidé, kteří trpí poruchami srážlivosti krve by se měly vyvarovat používání vitamínu E ve formě oleje na hojení tkání. Tyto oblasti jsou náchylné k opětovnému krvácení, což může způsobit značné problémy.

 • Zbavte se mdlé a suché pleti

Vitamín E ve formě oleje je dobrý zejména pro ty z vás, kteří pravidelně bojují se suchou pokožkou, obzvláště po zimním období. Léčí vysušenou a šupinatou pleť. Je možné jej aplikovat pouze na suchá místa pokožky a sledovat jak působí. Při pravidelném používání jsou výsledky viditelné za několik málo týdnů. Koncentrace vitaminu E v pokožce se zvyšuje a tak se můžete suché pleti zbavit jednou provždy a to dokonce i po tom, co ho přestanete používat, což je skvělé. Navíc zanechá vaši pleť zářivější.

 • Hladké vlasy bez zacuchání

Přidáním pár kapek vitamínu E ve formě oleje do vašeho šampónu z něj učiníte důmyslného pomocníka proti cuchání vlasů. I mnoho výrobců šamponů experimentuje s touto metodou. Možná vám to zní divně, ale tento jednoduchý způsob zanechá vaše vlasy hebké, česání se stane mnohem jednodušší a zároveň vám začnou vlasy méně vypadávat. Vitamin E ve formě oleje také poskytuje vitamín E vlasové pokožce. Udržuje ji zdravou a dobře hydratovanou a navíc zabraňuje tvorbě lupů.

Také dodává vlasům lesk, takže vypadají více zářivější. Bez výživy vypadají vlasy křehce a bez života. Právě použitím vitamínu E ve formě oleje toto poškození zamaskujete, a tak budou vlasy na první pohled zářivé a navíc se nezacuchají.

 • Zmírňuje psoriázu (lupénku)

Lidé, kteří trpí lupénkou používají vitamín E nejčastěji z propíchnuté kapsle. Vitamin E ve formě oleje by měl být nanášen přímo na psoriatické léze. Vzhledem k tomu, že má silné léčivé vlastnosti, tato šupinatá a podrážděná místa na kůži se po aplikaci začínají hojit rychleji. Je také užitečný při ekzémech a mnoha dalších zánětlivých onemocnění kůže.

 • Proti striím

Vitamin E je skvělý ke zmírňování strií. Strie jsou drobné pajizévky, které vznikají popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Kůže se napíná a trhá. Vitamín E proniká až do škáry (dermis, což je druhá vrstva kůže pod epidermis) a začne hojivý proces. Během několika týdnů, se prohlubeniny zaplní a jizvy se začnou zmenšovat.

 • Úleva při spáleninách od slunce

Vitamin E ve formě oleje poskytuje úlevu při mírných spáleninách od slunce. Není tak účinný jako aloe vera gel, ale pokud ho máte zrovna po ruce, pomůže.

 • Jednoduchý odličovač make-upu

Trávíte hodiny snahou zbavit se posledních zbytků make-upu? Zkuste oleje obsahující přírodní vitamin E. Naneste pár kapek na vatový tampon a důkladně setřete líčení. Všechen make-up odstraníte jediným pohybem. Funguje rovněž na oční make-up, zejména odolné řasenky. Kosmetické výrobky mají své složení na podobné bázi jako tento olej, přilnou k sobě a snadno je tak odstraníte.

Vitamin E ve forme oleje a jeho benefity pro plet

Jaký je rozdíl mezi vitamínem E ve formě oleje a přírodními zdroji vitamínu E?

Můžete použít přírodní olej, který obsahuje spoustu přirozeného vitaminu E, a získat tak stejné výhody jako syntetický vitamin E ve formě oleje. Nicméně, je zde výrazný rozdíl v koncentracích vitamínu E v každém z produktů..

Vitamin E ve formě oleje je obvykle dostupný ve 120 ml lahvičkách. Množství vitamínu E se pohybuje v rozmezí od 5000 IU. 1 IU vitaminu E = 0,667 mg, čili 5000 IU znamená 3335 mg. 30 ml se rovná přibližně 29,57 g. 120 ml je 118,28 g. Takže zde mluvíme o 3000 mg vitamínu E na 100 g v oleji. V porovnání s vitamínem E z přírodních zdrojů – olej z pšeničných klíčků obsahuje jen asi 150 g vitamínu E na 100 g oleje.

Nicméně vitamín E ve formě oleje nemusí být tak účinný jako olej z pšeničných klíčků. Proč? Odpověď spočívá v biologické dostupnosti.

Vitamín E získaný z přírodních zdrojů, jakým je například mandlový olej, je ve formě d-alfa-tokoferolu. Syntetický vitamín E obsahuje pouze asi 12% d-alfa-tokoferolu. Zbytek jsou optické izomery (zrcadlový obraz molekuly) D-alfa-tokoferolu. Naše tělo je ale velmi inteligentní a detekuje další optické izomery, tedy jiný druh vitamínu E. Lidské tělo nejlépe vstřebává alfa-tokoferol z přírodních zdrojů. Výsledkem je, že přírodní vitamin E má 3 krát větší biologickou dostupnost než syntetický vitamin E.

Přírodní zdroje vitamínu E mezi oleji

Zde jsou alternativy k vitamínu E ve formě oleje. Mnoho přírodních olejů je bohatých na vitamín E. Proto jsou vhodné pro naší pleť.

Olej z psenicnych klicku bohaty zdroj prirodniho vitaminu E

Olej Vitamín E (mg na 100g)
Olej z pšeničných klíčků 150 mg
Slunečnicový olej 41 mg
Saflorový olej 34 mg
Mandlový olej 39 mg
Olej z lískových oříšků 47 mg
Palmový olej 15 mg
Olivový olej 14 mg
Řepkový olej 22 mg
Sójový olej 12 mg
Kukuřičný olej 15 mg
Grepový olej 29 mg
Rýžový olej 32 mg
Babassu olej 19 mg
Olej z lněných semínek 17 mg
Arašídový olej 16 mg
Ovesný olej 14 mg
Olej z meruňkových jadérek 4 mg
Palmojádrový olej 4 mg

Zdroj: NutritionData.com

Vidíme, že olej z pšeničných klíčků opravdu vyniká jako mimořádně dobrý zdroj vitamínu E. To je také důvod, proč je používán v mnoha kosmetických výrobcích, zejména v balzámech na rty a pleťových krémech.

Bezpečnost a toxicita

Lokální aplikace vitamínu E ve formě oleje nebo přírodního oleje obsahující vitamín E je obecně bezpečná. Bezpečné hranice množství použitého vitaminu E je uváděna 1000 mg za den. Při předávkování hrozí hypervitaminóza, vaše tělo se přiotráví. Mohou se objevit různé příznaky od skvrn na kůži až po bolesti kostí.

Nepoužívejte vitamin E ve formě oleje vnitřně. Lidé, kteří trpí poruchami srážlivosti krve by se mu měli vyhnout úplně, protože Vitamin E je antikoagulační (snižuje srážlivost krve). Někteří lidé na něj mohou být dokonce alergičtí a mohou si vyvolat kontaktní dermatitidu. Proto pokud máte tyto potíže, nepoužívejte jej.

I při lokální aplikaci je vitamin E absorbován do krve a v těle je použít stejným způsobem, jako ten získaný z potravy. Má také tendenci hromadit se pod kůži.

Synergie s vitamínem C

Antioxidační účinek vitamínu E se zvyšuje v kombinaci s vitamínem C. Vitamín E reaguje společně s vitamínem C a bojuje tak proti molekulám volných radikálů, které mohou být poté tělem znovu využity. Vzájemně své účinky posilují.


Zdroje:

 1. Effect of-tocotrienol on melanin content and enzymes for melanin synthesis in mouse melanoma cells. Michihara A, Ogawa S, Kamizaki Y, Akasaki K. Biol Pharm Bull
 2. Suppression of gamma-tocotrienol on UVB induced inflammation in HaCaT keratinocytes and HR-1 hairless mice via inflammatory mediators multiple signaling.Shibata A, Nakagawa K, Kawakami Y, Tsuzuki T, Miyazawa T. J Agric Food Chem
 3. Biodiscrimination of alpha-tocopherol stereoisomers in humans after oral administration.Kiyose C1, Muramatsu R, Kameyama Y, Ueda T, Igarashi O. NCBI.
 4. Vitamin C enhances vitamin E status and reduces oxidative stress indicators in sea bass larvae fed high DHA microdiets.
  Betancor MB, Caballero MJ, Terova G, Corà S, Saleh R, Benítez-Santana T, Bell JG, Hernández-Cruz CM, Izquierdo M. NCBI.

 

Benefity vitamínu E pro pleť

0 Comments
Previous Post
Navod na pripravu domaciho prirodniho opalovaciho kremu s faktorem 30
Next Post