Jak jsem propadla ricinovému oleji

benefity ricinoveho oleje pro plet a vlasy

Když jsem poprvé slyšela o blahodárných účincích ricinového oleje, byla jsem poněkud skeptická. Navíc, vzhledem k tomu, že už se na mé “olejové poličce” v koupelně hřejou nádobky s olivovým, mandlovým, kokosovým i jojobovým obsahem, nepociťovala jsem žádnou velkou potřebu rozšiřovat tuhle svou sbírku ještě o ten ricinový.

Pak ale přišlo léto a sluníčko v kombinaci s mořskou vodou a chlórem z bazénu mi přes všechnu péči vysušilo a poničilo vlasy, takže mi jich polovina vypadla a ten zbytek vypadal jako právě vyplácená sláma.

ricinovy olej a jeho benefity pro plet a vlasy

A tak jsem ho vyzkoušela…

Nejdřív opatrně, protože i když je ricinový olej šetrný i k velmi suché a citlivé pleti, některým lidem prý zkrátka nesedne a způsobí podráždění. Udělala jsem si tedy pro jistotu test na předloktí a nechala olej působit přes noc. Když se nic nestalo, začala jsem si ho pravidelně nanášet do vlasů. A protože jsem od kamarádek slyšela bájné zvěsti o tom, že olej podporuje růst chloupků obecně, patlala jsem si ho každý večer taky na řasy a obočí. Spíš ze zvědavosti, než z přesvědčení, že se stane zázrak.

A on se stal!

Asi za 8 až 9 dní od chvíle, kdy jsem si ricinový olej poprvé nanesla na řasy, jsem se ráno před odchodem z domu zapomněla nalíčit. Uvědomila jsem si to až kolem oběda a při zděšené kontrole v zrcátku jsem si uvědomila, čím to je. Moje řasy byly hustší a delší než kdy předtím. Zůstala jsem na sebe koukat jako opařená. A od té chvíle jsem účinky ricinového oleje začala sledovat systematicky. Asi po 2 týdnech jsem zpozorovala, že i obočí se postupně zhušťuje a prodlužuje, takže mám potřebu méně a méně jej zvýrazňovat.

No a co na to vlasy?

Zpočátku nic. Ale u přírodní kosmetiky se zázraky na počkání ani očekávat nedají (ačkoliv, husté řasy po týdnu? Páni!)

Pak jsem začala pociťovat, že následky léta na mé hlavě posupně přestávají být vidět a zhruba po 2 měsících jsem zaznamenala i to, že mi vlasy přestaly padat. Teď je to přesně rok, co jsem ricinový olej začala používat a mám pocit, že mám na hlavě mnohem víc vlasů než před oním osudným létem. Jasně, možná si to trochu idealizuju, protože jsem se za tu dobu do ricinového oleje naprosto zamilovala, ale i tak bych za jeho účinky klidně strčila ruku do ohně.

ricinovy olej benefity pro plet

A co že to ten ricinový olej vlastně je?

Ricinový olej vzniká lisováním ze semen skočce obecného, neboli ricinu či ricinovníku. Jde o rostlinu, která dorůstá až 10 metrů a má členité červené listy a žíhané bodlinkaté plody podobné kaštanu. A právě ty obsahují semínka, z nichž se olej lisuje. Trochu bizarní je, že ricinovník je prudce jedovatý. Olej však po vylisování za studena prochází filtrací a tepelným zpracováním, takže ve výsledku svou toxickou složku úplně ztrácí.

ricinovnik zdroj ricinoveho oleje
Ricinus Communis

Pokud nepatříte k těm pár nešťastníkům, kterým ricinovým olej nesedí, můžete jej používat pravidelně a to téměř na všechno. Já už ho stihla vyplácat pěkných pár lahviček a zhruba stejný počet jsem jich rozdala svým blízkým. Taky jsem si o ricinovém oleji zjistila, co šlo, a byla jsem překvapená, jaké další účinky má! Neznám snad jedinou ženu ve svém okolí, která by jej neocenila, ať už pro to či pro ono.

Kouzelné účinky ricinového oleje

Pleť:

 • promašťuje velmi suchou a citlivou pleť
 • má antibakteriální vlastnosti a ošetřuje pleť se sklony k ekzémům a akné
 • léčí a redukuje čerstvé i starší jizvy a strie
 • vyhlazuje vrásky a je prevencí jejich tvorby

Vlasy:

 • vyživuje vlasové kořínky, čímž podporuje růst vlasů a jejich hustotu
 • ošetřuje povrch vlasů, vyhlazuje je a zajišťuje jim pevnost a lesk
 • pečuje o oslabenou pokožku hlavy s lupy a tím omezuje jejich tvorbu

Řasy a obočí:

 • podporuje růst nových řas a chloupků obočí a přispívá k jejich hustotě
 • vyživuje řasy a obočí, takže jsou výraznější a tmavší
 • omezuje vypadávání při líčení a odličování

Nehty:

 • ošetřuje nehtovou kůžičku a redukuje vznik záděr
 • zajišťuje růst silných a pevných nehtů, které se netřepí a nelámou

Lymfatický systém:

 • napomáhá funkci lymfatického systému a tím pročišťuje organismus
 • cirkulující lymfa zamezuje ukládání tuků na problémových partiích a tím redukuje celulitidu

No není to zázrak?

Díky svým kouzelným vlastnostem je ricinový olej součástí mnoha kosmetických produktů, jako jsou vlasové elixíry, odličovací mléka pro citlivou pleť, balzámy na rty a dokonce i odlakovače na nehty.

Velmi často však stačí používat olej v jeho čisté podobě, případně jej zředit jiným, např. mandlovým olejem, aby ztratil svou překvapivě výraznou viskozitu. Já osobně jej ale ráda používám přesně tak, jak je. Jen jednou za čas oleje prostřídám nebo úplně vynechám, aby si moje pleť odpočinula.

Tip!

 

Ricinový olej z Jamajky od značky Tropical Isle Living

Černý jamajský ricinový olej od značky Tropical Isle Living.

ricinovy olej od značky ricinus

Brazil Keratin ricinový olej koupíte např. na Vivantis.cz

A na závěr jedno varování!

Ricinový olej je jeden z mála olejů, které se neužívají vnitřně. Má totiž výrazné projímavé účinky. Pokud to tedy není váš záměr, raději jej nekonzumujte.


Foto: Stock.Adobe.com

Jak jsem propadla ricinovému oleji

0 Comments
Previous Post
Lecba akne pomoci prirodnich slozek
Next Post
pletove serum hydratacni krem rozdiily v pouziti