Přírodní deodorant: Proč ho vyměnit za ten klasický?

Přírodní deodorant a proč bychom ho měli vyměnit za klasické deodoranty

Bez deodorantu si většina z nás nedokáže představit svůj život. Snad všichni chceme zvládat každodenní shon bez pocení, a proto je použití deodorantu nedílnou součástí ranní hygieny. Co je ale potřeba si uvědomit, že za omezení pocení platíme vysokou daň na našem zdraví. Deodoranty používáme teprve od začátku minulého století. Reklamy původně cílily hlavně na ženy, muži se na vlnu boje s pocením přidali později. U nich se ale odér považoval za znak mužnosti a přitažlivosti až poměrně donedávna.

 

Pot je důležitý

Pot sám o sobě ale nesmrdí, je to v podstatě jen voda a sůl. Specifické pižmo vytvářejí bakterie, rozkládající kyseliny v potu. Každý má své specifické bakterie, a proto i jiný zápach. Někdo se také více potí, a to je dáno geneticky. Průměrně člověk za život spotřebuje 300 deodorantů, což má na jeho zdraví podstatný vliv.

Není zdravé soustavně pocení zabraňovat. To má svůj význam pro lymfatický systém, který odvádí odpadní látky z těla a navíc reguluje teplotu.

Pot je důležitý pro správné fungování lymfatického systému
Pot je důležitý pro správné fungování lymfatického systému

 

Škodlivé látky v deodorantu a antiperspirantu

Zatímco antiperspirant zabraňuje pocení, deodorant jen pohlcuje pach. Aby měly tyto účinky, obsahují chemické látky, které se vstřebávají kůží přímo do krve. Jednou z těchto látek jsou parabeny, využívané v kosmetice jako konzervanty. Nejenže vysušují kůži, ale fungují i jako endokrinní disruptory. To znamená, že narušují hormonální rovnováhu v těle.

Antiperspiranty navíc obsahují složky regulující pocení – hliníkové soli. Ty stejně jako parabeny mají vliv na hormony. Způsobují změny v estrogenových receptorech, což může přispívat ke vzniku rakoviny prsu. Další nebezpečnou látkou je antibakteriální složka triclosan, která je v podstatě pesticid. Likviduje i ty dobré bakterie na kůži a také má vliv na hladinu hormonů v těle. Dále se v deodorantech vyskytují nebezpečné složky jako BHT, propylen glykol nebo stearáty. Těm byste se rozhodně měli vyhnout.

Porovnání složení klasického deodorantu s přírodním deodorantem
“Aluminum Zirconium Pentachlorohydrate” představuje v případě běžného deodorantu z drogérie (nalevo) hliníkovou sůl. Přírodní deodorant (napravo) podobné látky neobsahuje.

Tuhý deodorant vs. deodorant ve spreji

I mezi deodoranty jsou rozdíly. Ty ve spreji se na rozdíl od tuhých deodorantů mohou používat kdekoliv na těle. Tuhý deodorant vytváří tlustší vrstvu na kůži, déle vydrží, ale zároveň kvůli němu proniká do kůže velké množství škodlivých látek. Problém deodorantů ve spreji zase je, že v nich obsažené škodlivé látky během používání i dýcháme! Aerosoly ve spreji přispívají k alergiím, astmatu i migrénám.

Deodorant verzus antiperspirant

Deodorant bez hliníku je správná volba

Jak se tedy cítit dobře a zároveň si neničit zdraví? Řešením je používání přírodního deodorantu! Místo hliníku, parabenů a dalších chemických látek v boji proti pocení využívají jedlou sodu, kukuřičný škrob, glycerin a různé esenciální oleje, třeba tea tree. Na trhu dnes existuje široká nabídka přírodních deodorantů. Nezabraňují sice pocení po celý den, ale rozhodně pomáhají udržet svěží pocit. Buďte trpěliví, hledání toho správného bude chvíli trvat, každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného.

 

Přírodní deodorant se dá i vyrobit doma

Když se rozhodnete přestat používat konvenční deodorant, nechte pár dní podpaží odpočinout a nepoužívejte vůbec nic. Póry se pročistí a vyloučí zbytky hliníku a další chemie. Nejspíš vám to bude chvíli nepříjemné, ale je to jen o zvyku. Hodně přírodních deodorantů obsahuje jedlou sodu, která může ze začátku dráždit. Fáze “detoxu” může chvíli trvat, třeba i pár měsíců, tak zkuste vytrvat. Uvidíte, že se ke konvenčním deodorantům už nebudete chtít vrátit! Můžete si vyrobit i vlastní, kdy přesně víte, jaké látky si do něj dáváte. Dají se vyrobit jen třeba z kokosového oleje, jedlé sody a pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Tuhý domácí deodorant

Zkuste například tento jednoduchý recept:

10 ml kokosového oleje

5 ml kukuřičného škrobu

15 ml jedlé sody

5 kapek esenciálního oleje


Kde seženete kvalitní přírodní deodoranty?

Soaphoria minerální deodorant              Citrusový deoorant Weleda                   RAE deodorant s vůní levandule

Urtekram deo kulička kokos                BioAroma krémový deodorant bez hliníku

Přírodní deodorant: Proč ho vyměnit za ten klasický?

0 Comments
Previous Post
Návod na přípravu růžové soli do koupele
Next Post
Domácí duplkiát nočního séra midnight recovery od Khiels